OUYA – Nowa konsola z Androidem na pokładzie

OUYA – Nowa konsola z Androidem na pokładzie

To, że rynek gier konsolowych, z każdym rokiem rośnie, widać gołym okiem. Co raz częściej w naszych domach goszczą te małe urządzenia dające mnóstwa rozrywki. W tej chwili główny prym wiodą trzy firmy: Microsoft z Xbox 360, Sony z Playstation 3 oraz Nintendo z Wii. Tym samym, na pewno znalazłoby się miejsce jeszcze dla co najmniej jednego gracza. Szczególnie, jeżeli miałby do zaoferowania zupełnie co innego niż powyższe marki.

Tu pojawia się pewien problem, kto miałby podjąć się takiego zadania, oraz jak wejść na rynek ściągając do siebie twórców gier, którzy prawdopodobnie chętnie pozostaliby tylko przy jednym urządzeniu, zamiast tworzyć gry na różne platformy, a w szczególności na zupełnie nową. Jak zdobyć zaufanie graczy? Kto miałby się tym zająć Samsung, LG, czy inne wiodące firmy na rynku?

I tu wchodzi zupełnie niespodziewanie OUYA i pierwsze jej sukcesy na Kickstarterze, które mogą złożyć się na prawdziwy hit. Problem systemu został rozwiązany poprzez budowę na bazie Androida, mamy więc dostęp już w tej chwili do wielu aplikacji na start, prócz tych co zaoferuje sama konsola*. Jest to również ukłon w stronę przyszłych deweloperów. Finansowaniem i wstępną reklamą zajęła się już społeczność Internetu dając aprobatę nowemu pomysłowi. Kto wie, może z czasem zainteresują się i większe firmy, serwując ekskluzywne tytuły dla tej konsoli, czy rozszerzając jej możliwości przykładowo na grę w chmurze. Czas pokaże, w tej chwili przyjrzyjmy się samemu projektowi.

Zespół, który tworzy konsolę OUYA to osoby bardzo dobrze znane w branży gier i elektroniki, między innymi:
- Julia Uhrman (była wiceprezes IGN)
- Yves Behar (współtwórca One Laptop Per Children),
- Ed Fries (współtwórca pierwszego XBOX`a)
- Muffi Ghadiali (projektant czytnika Kindle).

Wstępna specyfikacja techniczna:
Procesor: Tegra3 quad-core processor
RAM: 1GB RAM
PAMIĘĆ: 8GB of internal flash storage
Porty: HDMI ( 1080p HD), USB 2.0, LAN
Łącza: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth LE 4.0
Standardowy pad bezprzewodowy z touchpadem
Baza systemu: Android 4.0

Co z tego wyjdzie, zobaczymy niebawem. Kolejne dni dla konsoli powinny być decydujące, jak opinia publiczna zareaguje na nowatorski pomysł.

*Małe sprostowanie, by nikt źle nie zrozumiał tej informacji. OUYA obsłuży gry znane z tabletów i smartfonów, jednak będzie to zaledwie mały fragment funkcjonalności konsoli. Głównie założenie OUYA to produkcje dedykowane wyłącznie pod konsole.

Zostaw odpowiedź


siedem − 5 =