OUYA – Kickstarterowe konsole już w Polsce

OUYA – Kickstarterowe konsole już w Polsce

Każdy, kto zamówił w naszym kraju konsolę w wersji standardowej bez dodatkowych padów, powinien otrzymać ją na dniach (być może jeszcze dziś). Nawet, jeżeli nie przysłano do tej pory maila z numerem przewozowym. Na chwilę obecną, nie udało się ustalić, co z wersją limitowaną i większą ilością padów. Choć w tym przypadku, opóźnienie nie powinno być specjalnie duże. Swoje konsole otrzymali już wczoraj niemieccy koledzy – ponieważ, to tam w pierwszej kolejności dotarły paczki z Hongkongu. Polskie zamówienia aktualnie znajdują się na odprawie celnej.

Podatek VAT, cło i inne opłaty…
Niestety, wygląda na to, że Kickstarterowych konsol nie ominie dodatkowa opłata z tytułu importu. Nasi zachodni sąsiedzi musieli z tego powodu doliczyć do zamówienia dodatkowe 12,83 Euro. Zakładając wyższy o 4% podatek w naszym kraju, teoretycznie należy przygotować około 60 złotych (płatne u kuriera), w praktyce – zobaczymy już niedługo.

29 Komentarzy

 1. Annonith 28 maja 2013 at 06:42 - Reply

  Do przeżycia, szkoda tylko że musieliśmy płacić dodatkowo za przesyłke, teraz jeszcze za opłatę celną. Z konsoli reklamowaniej jako konsola za ~100$ zrobiło się 150$ :P

 2. Corle1 28 maja 2013 at 12:38 - Reply

  Oby tylko – wygląda na to, że w Polsce (jako że zarabiamy lepiej niż w Niemczech :P ) może przyjść dużo więcej do zapłaty. Dlaczego? Nie wiadomo :) Pozostaje polecić cierpliwe czekanie do premiery i zakup w europejskim Amazonie.

 3. Annonith 28 maja 2013 at 14:19 - Reply

  Kto czeka na premierę to czeka na premierę – ja czekam na mojego preordera :D

 4. Tomecek 28 maja 2013 at 16:02 - Reply

  Ja już konsolę dostałem. Musiałem dopłacić 94 zł w DHL :( Odwołałem się do urzędu celnego za pomocą epuap – w końcu to był gift i nie powinienem płacić nic. Zobaczę co odpiszą.

 5. Annonith 28 maja 2013 at 17:10 - Reply

  Pfff ostro 0_0. Ale wciąż taniej niż przewidywalna cena europejskiego amazona.

 6. Corle1 28 maja 2013 at 17:26 - Reply

  I tak powinieneś się cieszyć u mnie do tej pory przysłali list z papierami do wypełnienia i odesłania. Już na start przyszło 17zł do zapłacenia, do tego rozmowa telefoniczna 2zł i czekanie do przyszłego poniedziałku na paczkę (+ opłaty)…

  Co do odwołania na podstawie innych przesyłek wiem, że raczej ciężko będzie odzyskać te pieniądze. Lepiej jest nie zapłacić i wyjaśniać, tylko teraz DHL się wycwaniło i po 3 dniach jest opłata 100zł za czwarty dzień „leżakowania” paczki i 25zł za każdy kolejny.

  Niestety oznaczenie „gift” nie chroni przed podatkiem. Jednak można się powołać na to, że zamówienia z Kickstartera nie są zamówieniami „sklepowymi”. Wniesione jakiekolwiek opłaty są jedynie swego rodzaju darowizną. Nie płacimy za konsolę tylko wspieramy daną firmę/osobę, równie dobrze OUYA mogło nie wysłać tych urządzeń i prawnie byłoby ok (o czym wielu zapomina). Tak więc za samo urządzenie nie płaciliśmy i ciężko określić jego cenę. Druga sprawa, że osoby wspierające na Kickstarterze, są jednocześnie beta-testerami – otrzymują konsolę która nie jest końcowym produktem (i może zawierać wady w stosunku do wersji sklepowej) – jako taki nie powinna być rozliczana.

  Trudna sprawa, choć nie ukrywam, że sam byłbym szczęśliwy, gdybym za cenę 94zł mógł już mieć konsolę w rękach. :P

 7. Indy 28 maja 2013 at 17:33 - Reply

  Moim zdaniem opłata będzie trochę większa. Sam VAT zostanie obliczony od kosztów konsoli z wysyłką, czyli od 120$. Wyniesie ok 28$, czyli prawie 90 zł. Nie wiem jak z kosztem samego oclenia przez DHL. Według ich broszurki jest to „Usługa bezpłatna dla przesyłek
  transportowanych przez dhl”. Aczkolwiek jest mowa również: „wymagane jest wystawienie upoważnienia dla agencji celnej dhl.” Trochę jest historii na temat sprowadzania towaru spoza UE przez DHL i jak to wygląda.
  Inna ciekawa sprawa, jak czytam na Reddicie, część ludzi w UK nie musiała niczego płacić przy odbiorze :)

 8. Annonith 28 maja 2013 at 21:47 - Reply

  Taa częśc ludzi nie musiałą płacić nic, a część (Brazylia) musiała płacić 150$. Więc i tak w naszym zabitym dechami kraju nie jest tak źle :D

 9. evilsimon 29 maja 2013 at 09:36 - Reply

  To fajnie. Ja nie dostalem zadnej informacji o mojej konsoli (KS backer no. 45457).

  • Corle1 29 maja 2013 at 10:15 - Reply

   A zamawiałeś standardową wersję bez dodatkowych padów? Czy jakąś inną konfigurację?

   • evilsimon 29 maja 2013 at 14:47 - Reply

    Standardowa wersja (1 pad). Wyslalem dzisiaj maila na support@ouya.pl. Zobaczymy co odpisza.

 10. dziubin 31 maja 2013 at 14:43 - Reply

  http://arhn.eu/2013/05/ouya-prezentacja-test/ – tutaj macie solidną recenzję – jak dla mnie straszna porażka :( niech mi ktoś powie jak to z XBMC działa, bo jedyna nadzieja w Tym rozwiązaniu – do gier się widać nie nadaje

  • Corle1 31 maja 2013 at 15:50 - Reply

   Za godzinę jadę do DHL`u po własna wersję „konsumencką”. (W końcu celnicy wypuścili wyszło 94zł podatku + 73,80zł opłat manipulacyjnych DHLu + 17zł za upoważnienie i 8zl za telefony). Wtedy też sprawdzę różne aplikacje, emulatory, prędkość działania po zamknięciu aplikacji w tle (podobno system ma z tym problem, a tak docelowo ma to działać) – bo to autor filmu pominął. I napisze obiektywnie co i jak – nie mam na celu nikogo naciągać na ten sprzęt, jeżeli nie jest tego wart ;)

   • dziubin 31 maja 2013 at 19:16 - Reply

    No to czekam, owszem – recenzja z podanego przeze mnie linku nie odpowiada na wszystko, skupili się na grach, które to prezentuja sie nieciekawie. Zobaczymy jak pójdzie reszta, wciąż jestem chętny na zakup – ale, pad fatycznie wygląda słabo… no ale to wciąż rev1 :) oby dalej poszło lepiej…

   • Indy 31 maja 2013 at 23:41 - Reply

    No to nieźle Cię ten DHL oskubał. Wyjdzie na to, że sprzęt wyniesie Cię prawie 600 zł! Bez sensu, że jedni płacą te opłaty manipulacyjne a inni nie. Tak jak napisałem, w ich materiałach na temat odprawy celnej jest info „„Usługa bezpłatna dla przesyłek
    transportowanych przez dhl”, więc żadnych dodatkowych opłat prócz cła i VATu nie powinno być.
    Mój preorder ma zostać wysłany w przyszłym tygodniu – zastanawiam się czy nie spytać o możliwość zwrotu kasy na PayPall.
    Czekam na Twoją recenzję. Jak możesz to zwróć uwagę na elementy na które zwracają ludzie na Reddicie (lagi kontrolera, zacinające się przyciski, problemy z zasięgiem WiFi, wolne menu). Jakby Ci się chciało to sprawdź czy jest różnica jak się wyciągnie elektronikę z obudowy.

  • Annonith 31 maja 2013 at 21:03 - Reply

   Taa konsola recenzowana przed premierą i jedyne technikalia nad którymi się skupili to pad, a reszta to recenzja gier, po czym stwierdzenie że OUYA jest do chrzanu bo gry są do chrzanu i nie są tak dobre jak na normalne konsole.
   Dziękuje bardzo za taką recenzje :P Poczekam aż dostanę urządzenie w moje łapska :P

 11. Corle1 1 czerwca 2013 at 02:19 - Reply

  To tak, może pierwsze wrażenia po 3 godzinach gry ;)
  - Pad -
  Tyle złego o padzie było mówione, że nastawiałem się na chińska zabawkę a tu jednak miłe zaskoczenie. Choć nie ukrywam, kilka mankamentów ma i do np. X360 mu trochę brakuje. Głównie d-pad trochę „plasko” działa i jego bym się przyczepił. Trigger prawy u mnie działa świetnie, natomiast lewy działa bardzo dobrze, ale wydaje dźwięk „sprężynki” podczas używania (nie wiem jak to określić). Analogi prócz tego że wypukłe to działają świetnie i nie miałem żadnego problemu w grze Polarity (w którą się głównie wciągnąłem). Buttony O,U,Y,A działają ok. Brakuje im trochę „miękkości” z X360, ale nie są też tandetne. O i A można przyblokować pod obudową tylko wtedy, gdy się postaramy, w czasie gry jeszcze do tego nie doszło. Jednak mimo wszystko ma być to poprawione w ostatecznej wersji. I tyle o padzie.
  - System -
  System podczas przeglądania Discovery spowalnia to fakt. Natomiast ładowanie miniaturek gier to loteria, czasem są załadowane w sekundę wszystkie, czasem trwa to nawet do minuty nim się załadują. Na 99,99% wina leży w serwerach (ich przepustowości/mocy), więc nie powinno być problemu z tym w przyszłości. Poprawy wymagałoby sortowanie gier i ich przedstawienie w sekcji Play. Nie jest źle, ale nie wiem jak to będzie wyglądało przy np. 100 grach w Play :) Podoba mi się za to prostota w podłączeniu z PC, podpinamy przewód microusb i możemy wgrywać pliki na konsolę. Jeszcze nie bawiłem się w to jak daleko można wejść w strukturę.
  - Gry -
  Sprawdziłem jak dotąd ok 12 tytułów. Tylko w 1 wystąpiły przeszkadzające spowolnienia, był to Amazing Frog i mimo ciekawego pomysłu, raczej nie przyciąga na dłużej. Nieznacznie też były spowalniane akcje w Vectorze, tu jednak nie przeszkadzało to w grze, bo działo się to w trakcie animacji po wduszeniu buttona (np. pochylenia się) nie w trakcie biegu, gdy mamy coś nadusić. Pozostałe, w tym 3D jak Polarity, Flashout 3D, The Little Crane That Could – działają bardzo miło. :) Inna sprawa grywalność – na dlużej wciągnęlo mnie Polarity (przejdę pewnie całe z przyjemnością) oraz Vector i Final Fantasy. Reszta przetestowanych to takie bardziej zapychacze na chwilę. Jednak grzechem byłoby oceniać bibliotekę na miesiąc przed premierą sprzętu. :P
  Ech mogłem z tego zrobić wpis w sumie, na początku przyszłego tygodnia postaram się to wszystko sprawnie opisać i wydać ostateczna opinię. Jeżeli są jakieś pytania, chętnie odpowiem. ;)

  • Annonith 1 czerwca 2013 at 07:42 - Reply

   Może poczekaj na oficjalną premierę, soft może się sporo zmienić do tego czasu, podobnie z grami (np. Ravensword właśnie jest portowany na OUYA’e, co jak co ale to wygląda porządnie) ;) . Pytanie miałbym jedno: czy uważasz że sprzęt warty był swojej ceny?

  • Indy 1 czerwca 2013 at 12:06 - Reply

   1. Czy Twój kontroler ma martwe strefy (http://www.files.froemling.net/images/joystick_test/JoystickTest.apk)?
   2. Jak działa WiFi gdy router znajduje się za jedną lub dwiema ścianami?
   3. Czy próbowałeś wgrać APKi z popularnymi grami z Androida (Shadowgun, Dead Trigger, GTA)?
   4. Czy zauważyłeś opóźnienia w reagowaniu na działanie kontrolera? Czy coś się pogarsza gdy pomiędzy kontrolerem a konsolką są przeszkody i urządzenia „się nie widzą”?
   5. Fajnie by było jakbyś odpalił XMBC i potestował filmy.

 12. Indy 1 czerwca 2013 at 12:15 - Reply

  Aha, czy próbowałeś się dowiedzieć czemu musiałeś zapłacić tyle DHLowi (oprócz VATu), gdy według ich materiałów odprawa powinna być bezpłatna (ew. 2% kwoty którą oni przedpłacili za VAT)?

 13. Corle1 1 czerwca 2013 at 19:13 - Reply

  Odpowiedzi na powyższe pytania wrzuciłem do tematu: http://forum.ouya.pl/Temat-Pytania-na-temat-konsoli-OUYA

  Jakby były jakieś jeszcze, można pytać bez rejestracji, lub zarejestrować się bez konieczności aktywacji (czyli prawdziwego maila). :)

 14. Muchozol 1 czerwca 2013 at 20:49 - Reply

  Jeśli chodzi o VAT i cło, to jest loteria. Czasami paczka przechodzi bez żadnych dodatkowych opłat, a czasem urząd celny wyciąga łapę.
  Rok temu sprowadziłem z Chin konsolę na androidzie Yinlips, paczka przeszła bez żadnych opłat. Natomiast nieco wcześniej zamawiałem z Korei konsolę GPH Caanoo, to się do mnie przyczepili (musiałem nawet jechać do urzędu celnego, by się tłumaczyć, bo coś tam im się nie zgadzało w opisie produktu).
  Teraz z kolei czekam na dwa produkty, które wsparłem na Kickstarterze: GCW-Zero i Gamestick. Ciekaw jestem, jak tym razem będzie

  • Corle1 1 czerwca 2013 at 21:51 - Reply

   Tak jak napisałeś. ;) Zauważyłem, że najczęściej pod cło padają paczki wysłane pocztą lotniczą. W sumie to dość logiczne – ponieważ już sam koszt wysyłki wystarczy wtedy by paczka trafiła pod opodatkowanie, więc mogą je brać z marszu. Lepiej jest z wysyłką droga morską – te częściej unikają UC (choć trwa ona też znacznie dłużej). Również czekam na GameStick`a i z tego co czytałem w ramach cięcia kosztów, konsole przypłyną do nas statkiem. Liczę, że tym razem ominie mnie chociaż składanie w UC wyjaśnień co jest w środku.

 15. FrostB 10 czerwca 2013 at 00:12 - Reply

  Widzę, że serwis najwyraźniej umarł. Dlatego wszystkich zainteresowanych tematem OUYA zapraszam na: ouyablog.pl

  • Corle1 10 czerwca 2013 at 01:35 - Reply

   Nic nie umarło ;) Jedynie mój laptop w serwisie walczy o życie i został mi tablet, a reszta ekipy ze względu na młody wiek walczy na uczelni z wykładowcami. :P Ale bez obaw – w przygotowaniu mocna i wyczerpująca recenzja. Niestety coś za coś, ale myślę, że warto poczekać. Twoją stronę dodałem bo zawsze można coś poczytać w międzyczasie ;)

  • Annonith 11 czerwca 2013 at 08:39 - Reply

   Nic nie umarło, po prostu narazie cieżko sie wypowiadać na jakikolwiek temat bez konsoli w rękach :D

 16. Maciej_ZG 10 czerwca 2013 at 15:36 - Reply

  To moze jakies podsumowanie kto ile zaplacil ? Bo dokladnie to nie wiem czego sie spodziewac. I kiedy, bo jak na razie to dostalem prosbe o update danych z racji zastosowania nieodpowiednich znakow…

  • Corle1 11 czerwca 2013 at 16:50 - Reply

   Nasze 2 konsole przyszły w następujący sposób:
   - Moja z dopłatą 184,80zł + załatwianie papierów z UC, i opóźnieniem 4 dni
   - Drugiej osoby – 0zł tego samego dnia co było w PL

   Można też wyczytać w komentarzach, że jest 3 opcja – przychodziła tego samego dnia z dopłatą 94zł (i to jest chyba najpopularniejsza).

   Więc możliwości są 3: 0zł, 94zł, 184,80zł (+papierologia i opóźnienie) – wszystko zależy od szczęścia jak widać. :) Oczywiście ceny mogą nieznacznie się różnić, bo są zależne też od kursu dolara.

 17. Maciej_ZG 12 czerwca 2013 at 14:00 - Reply

  OK, dzieki za informacje.
  Oczywiscie ze swojej strony rowniez podziele sie informacjami jak tylko dostane jakis update.
  Od czasu maila z prosba o modyfikacje danych minelo 6 dni i wciaz zadnego odzewu :(

Zostaw odpowiedź


7 − sześć =